Prof. Dr. Mehmet Arık (Özyeğin Üniversitesi)

FİKİRLERDEN ÜRÜNLERE İNOVASYON YOLCULUĞU: ZORLUKLAR VE KAZANIMLAR


Biyografi

Dr. Mehmet Arık lisans derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bolümünden 1991 yılında almıştır. Master derecesini Miami Üniversitesi Makina Mühendisliğinden "Tek Fazlı Turbulanslı Akışların İncelenmesi" konusunda 1996 yılında almıştır. Doktora derecesini ise 2001 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) Minnesota Üniversitesinden almiştır. Doktora esnasında "Yüksek Akılı Isı transferi ve MEMS" konularında çalışmıştır.

2000 yılında General Elektrik Evrensel Araştırma ve Geliştirme (GE GRC) uzman muhendis olarak calşmaya başlamıştır. Daha sonra proje müdürlügü görevine getirilmiş ve global bir araştırma grubu kurmuştur (12 araştırmacı). Dr Arık'ın araştırma konuları arasında elektroniklerin sogutulması, mikro-akışkan sistemler, enerji, medikal, savunma sistemleri, katı hal aydınlatma sistemleri (LED/OLED), fotonik sistemleri, ve Six Sigma bulunmaktaadır.

Dr. Arık ASME ve IEEE profesyonel mühendislik kuruluşlarına üyedir. Ayrıca kendisi ASME şeref üyesidir. Kendisi 35'in üzerinde patente sahip olup, birçok patenti de şu anda degerlendirme aşamasındadır. Kendisinin 80'in üzerinde uluslararası dergi ve konferans makalesi vardır.

Dr Arık. ASME TSEA ve IEE CPMT dergilerinde yardımcı editor olarak görev yapmaktadır.

 

Prof. Dr. Kerim Çetinkaya (Karabük Üniversitesi)

SANAYİ 4.0 TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI

 

 

Biyografi

Kerim Çetinkaya 1966'da Isparta Sütçülerde doğmuştur. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini, Gazi Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Makine Eğitimi Bölümü, Tasarım ve Konstrüksiyon Eğitimi programında tamamlamıştır. 1995 de doktora tamamlamış olup, 1997 de doçent ve 2005 de profesör olmuştur. Halen Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümünde Profesör olarak çalışmaktadır. Akademik çalışmaları Tasarım ve imalat, transport sistemleri tasarımı, profesyonel tasarım uygulamaları, takım tezgahları ve bağlama aparatları tasarımı, sac metal kalıp tasarımı, CNC sistemleri tasarımı, 3B yazıcı tasarım ve uygulamalrı,  sanayi 4.0 ve teknolojileri üzerinedir. 1.endustrıyel tasarım muhendisliği ve 1. ve 2. 3B yazıcı sempozyumunu uluslararası düzeyde organize etmiştir. Çalışmalarını 3B yazıcılar ve sanayi 4.0 yaygınlaşması üzerine sürdürmektedir.